Avukat Rehberi

Avukat Rehberi

Legala Avukatlar Rehberi ülkemizdeki avukatlara kolayca ulaşılması ve avukatların değerli çalışmalarının yakından takip edilmesini amaçlar.

 

Legala Avukatlar rehberinin amacı, ülkemizdeki değerli avukatların çalışma alanları hakkında hukuki desteğe ihtiyaç duyan bireylere rehber olmaktır. Ülkemizde kapsamlı bir dijital  avukatlar rehberi bugüne kadar yayınlanmamıştır. Bu boşluğu Legala Avukatlar Rehberinin dolduracağına inanıyoruz.  Nitelikli avukatları yakından tanımak ve onların çalışmalarını inceleme fırsatı yakalamak müvekkil adayları için kritik öneme sahiptir. Müvekkil için hayati öneme sahip davasında onu en iyi şekilde temsil edecek avukatı belirlemesi ve onunla çalışmaya karar vermesi için nitelikli bilgiye ihtiyaç vardır. Müvekkillerin çalışmak istedikleri ve işlerini vermek istedikleri avukatların bu alanda deneyim sahibi olmaları ve yeterli bilgi ve beceriye sahip olmaları ihtiyaç duyulan hukuk hizmetini almada müvekkile büyük kolaylık sağlayacaktır.  Sorunun çözümünde sahip olunan bilgileri eğitsel içeriklerle paylaşan avukatlar, avukat rehberinde yapılan aramalarda kolayca bulunmakta ve karar vericinin ihtiyacı olan bilgiye ulaşması sağlanmaktadır.

Doğru bilgiye ulaşmak, hukuk hizmeti alınacak avukatın belirlenmesinde en önemli karar alma kriteridir. Bu nedenle, avukatların Legala Avukat rehberinde çalışmalarını detaylı bir şekilde paylaşmaları ve bilgilendirici makalelerini yayınlamaları müvekkil adaylarının karar almasını kolaylaştırmaktadır. Legala Avukatlar Rehberi, müvekkil avukat ilişkisinin daha sağlıklı kurulması için doğru bir platform olmaya devam edecektir. Legala Avukatlar Rehberinin misyonu ülkemizdeki avukat müvekkil ilişkisini geliştirmektir. Avukat rehberinde avukatlar kendi profillerini oluşturabilir ve çalışmalarını bu platform üzerinden paylaşabilir. Avukat rehberinin kullanımı ücretsizdir. Avukat rehberi müvekkil adaylarına faydalı bir rehber olacaktır.

Ülkemizde her yıl on bin yeni avukat mesleğe adım atmaktadır. Yeni avukatların kendilerini ve çalışmalarını doğru ifade edebilmeleri için dijital platformlarda mevcudiyetlerini arttırmaları gerekmektedir. Arama motorları kullanılarak yapılan aramalarda, önemli olan çalışma alanlarında ve sektörel alanlarda sahip olunan bilgilerin karar alıcılarla makaleler yoluyla paylaşılmasıdır. Dijital dünyada çalışma alanlarında ne kadar çok makale yazarsa avukat, belli bir zaman sonra konunun fikir önderi konumuna gelecektir. Başarılı avukatlar sürekli bilgi üreten ve bu bilgiyi paylaşan ve yayanlardır. Bir konuda ne kadar çok makale yazarsa avukat ve bu makaleleri farklı mecralarda yayınlarsa faydalı bilginin yayılması ve bu alanda ilgisi olan insanların bu yayınları izlemesine neden olur. Yapılan her çalışma takipçilerin oluşmasına katkı sağlar. Takipçiler bugün hukuki bir hizmete ihtiyaç duymasalar da ileride ihtiyaç duyacakları anda hangi avukatla çalışacakları kafalarında bugünden belirmeye başlar. Bu nedenle, avukatların sürekli yazması, bilgi üretmesi ve bunu dijital ortamlarda ve Legala Avukatlar Rehberi gibi ortamlarda paylaşması önemlidir.

Bugün ne yaparsanız, üç ay sonrasını şekillendirirsiniz. Bir avukatın yeni işler alabilmesi ve müvekkil çevresini geliştirebilmesi için sahip olduğu bilgi ve becerileri sosyal çevresinde paylaşması önemlidir. Ne kadar bilgili ve yetkin bir avukat olduğunuzu insanlar ancak ürettiğiniz içerikler ve makaleler yoluyla algılayabilir. Aksi takdirde, mesleğinizde ne kadar iyi olursanız olun, insanlar tarafından unutulursunuz. İnsanların sizden sürekli haber almasını ve sizin mesleğinizle ilgili çalışmalarınızı görmeleri onların akıllarında kalmalarını ve bir hukuki ihtiyaç halinde size aramalarını sağlar.

 

 

 

Önceki Tek Celsede Boşanma
Sonraki Serbest Avukat Olarak İş ve Yaşamı Nasıl Dengelersiniz?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Call Center Hizmeti Veren Bürolarda Performans Arttırmanın 25 Yolu

1.  Gün içerisinde yaşanan olumsuzluklar yerine olumlu olaylara odaklanın. 2.    Çalışanlarınıza koçluk yapmak için daha fazla vakit ayırın. 3.    Arama yapan çalışanları cesaretlendirin. En ufak ilerlemelerini bile tebrik edin. 4.    Eğitim ihtiyaçlarının neler

İş Sözleşmelerinde Eğitim Gideri Karşılığı Olarak Cezai Şart

İşverenler, çalışanlarının bilgi ve becerilerinin artması amacıyla onları yurt içinde ve yurt dışında mesleki eğitimlere gönderebilmektedirler. Bu mesleki eğitimler sonucunda, çalışanın artan bilgi ve becerisinden yararlanmak isteyen işveren belirli bir

En iyi çalışanları organizasyonumuzda nasıl tutarız?

En iyi çalışanları organizasyonumuzda nasıl tutarız? ·      İyi çalışanlar önemli bir organizasyonun parçası olmak isterler. ·      Kendilerinden nelerin beklendiğini ve beklentileri karşılamada ne durumda olduklarını sık sık duymak isterler. ·      İyi çalışanların, kurumu

Yorum Yap

Henüz yorum yok!

Bu yazıya yorum yazan ilk kişi olabilirsin! - Yorum yap!

Yorum Yap