• Avukatların Kişilik Özellikleri & Başarı

Avukatların Kişilik Özellikleri & Başarı

Günümüzde, avukatların kişilik özellikleri üzerine birçok araştırma yapılmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, avukatlar diğer meslek kollarına göre daha temkinli, şüpheci, korumacı, akademik, görev odaklı ve itibarı önde tutan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Avukatlar sorun çözmede ve insan ilişkilerinde ise ortalama bir performans sergilemektedir. Ne ilginçtir ki, kötümserlik başarılı avukatlarda ve hukuk öğrencileri arasında yaygın durumdadır.

Diğer profesyonellerle kıyaslandığında, avukatların daha akıllı, şüpheci, sabırsız ve kendi kendini idare eden bir mizaca sahip oldukları gözlemlenmektedir. Geride kaldıklarında ise toparlamaları ve yarışa dönmeleri güç olmaktadır. Sosyal yönleri genelde zayıftır. Tüm bu özellikler bazı meslek kollarında işe yarasa da, avukatlık mesleğinde terse çalışır. Çevre edinmeyi ve yeni iş anlaşmaları yapmayı güçleştirir. Kararlı bir tutum, adanmışlık ve disiplin ise eksik olan yönleri geliştirmede size yardımcı olur.

Kişilik özelliklerinde bulunan zayıf yönleri ancak üzerlerine eğildiğimiz zaman geliştirebiliriz. Zekamız, doğal yönelimlerimizi kontrol altına almada bize hizmet etmeye hazırdır. Göstereceğimiz çaba kadar başarıya ulaşırız.

İşte size, doğru davranış kalıplarına sahip olmak ve satış yapmayı güçleştiren kişilik özelliklerini profesyonel bir yaklaşımla uyumlu hale getirmede işe yarayacak formül:

Birinci adım: Kendi benliğinizin farkında olun. Her şey kişilik özelliklerinizi bilmekle başlar. Kişisel gelişim ve yanlışların düzeltilmesini hedef almışsanız, kendinizi tanımak zorundasınız.

İkinci adım: Kariyerinizde önemli işler almamızı önleyen ve satış becerilerinizi sınırlayan davranış biçimlerini tespit edin. Bazı özellikleriniz size davaları kazanmada ve iş takibinde büyük başarılar kazandırırken, ticari çıkarlarınızın aleyhine çalışmamalıdır.

Üçüncü adım: Gelişim hedeflerinizi yazılı hale getirin. Hedeflere ulaşmada size büyük yardımcı olacaktır.

İşte aşağıda kaçınmanız gereken davranışların bir listesi:

Satıcılardan hoşlanmıyor musunuz? Sizi rahatsız ettiklerine mi inanıyorsunuz? Eğer öyleyse, bu davranışınızı hemen değiştirseniz iyi edersiniz. Onlara kaba mı davranıyorsunuz? Bu inanış, pazarlama ve satış ve faaliyetlerini küçümsemenize ve yeteneklerinizi sınırlamanıza mı sebep oluyor?

Facebook, LinkedIn, Twitter gibi sosyal medyayı riskli bularak kullanmıyor musunuz? Eğer öyleyse, profesyonel hedeflerinize ulaşmanız günümüz dünyasında oldukça zorlaşacaktır.  Ateşli silahlarla yapılan savaşta elinizde kılıçla kala kalmak gibidir. Bir satışçıyla karşılaştığınızda bundan sonra ona gülümseyin ve ne satıyorsun diye sorun. Merak etmeyin, dünyalar başınıza yıkılmayacaktır.

Yabancılarla konuşmaya çekiniyor musunuz? İnsanlarla laflamak sizin için zor mu? Kendinizi geri mi çekiyorsunuz?

Pazarlama faaliyetleri için ne kadar zaman harcıyorsunuz? Sizin için bunun  bir önceliği gerçekten var mı? Bunun için sabahları sıcak yatağınızdan erken kalkmaya hazır mısınız? Daha fazla iş için daha erken çalışmaya başlar mısınız?

Özetlersek, iyi sonuçlar almak için öncelikle satış ve pazarlama alanında zayıf ve güçlü yönlerinizi tespit etmelisiniz. Daha sonra bir plan dahilinde, istikrarlı ve sürekli bir şekilde pazarlama faaliyetlerinde bulunmalısınız.  

Legala Avukatlar Rehberi

 

Önceki En İyi İş Hukuku Avukatları & İş Hukuku Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sonraki Nitelikli Müvekkilleri Kazanma Sanatı

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Ofiste Yaşadığınız Tartışmaları Nasıl Önlersiniz?

Ofiste Yaşadığınız Tartışmaları Nasıl Önlersiniz? Sizlerle yeniden beraber olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Yeni yılın kariyerinizde başarılarla dolu bir yıl olmasını diliyorum. Bugünkü konumuz, iş arkadaşlarınızla yaşadığınız tartışmaları nasıl önleyeceğinizdir. Arzu

Boşanan anne çocuğuna kendi soyadını verebilir mi?

Yargıtay 2.Hukuk Dairesi’nin 9 Nisan 2018 Tarihli kararına göre, Çocuğun soyadını belirleme hakkının kadına tanınmamasının velayet hakkının kullanılması bakımından cinsiyete dayalı farklı bir muamele teşkil edeceğini,  “Çocuğun üstün yararı” ilkesi

Katkı Payı Alacağı Hakkında Yargıtay Kararları

Yargıtay’ın katkı payı alacağı hakkındaki kararını aşağıda bulabilirsiniz: “… 01.01.2002 tarihinden önce 743 Sayılı Türk Kanunu Medenisinin (TKM) yürürlükte olduğu dönemde, eşler arasında yasal mal ayrılığı rejimi geçerliydi (TKM mad.170).

Yorum Yap

Henüz yorum yok!

Bu yazıya yorum yazan ilk kişi olabilirsin! - Yorum yap!

Yorum Yap