Elektronik Para Mevzuatı

Elektronik Para Mevzuatı

Neden Elektronik Para

Elektronik ticaretin hızla gelişmesi, farklı ödeme yolları ve dijital değer sistemlerinin kullanılmasını bir ihtiyaç haline getirmiştir. Kullanımdaki mevcut paralar, hakim devletlerce bastırılan, mal ve hizmet satın almaya yarayan, piyasada kabul gören bir değer değişim aracıdır.

Hukuki Altyapısı

Elektronik ticaret kullanıcılarının internet ortamında yapacakları ödemelerde alternatif ödeme yöntemleri kullanmaya başlamasıyla elektronik para kavramı önem kazanmıştır. Nakit paraya bilgisayar ortamında karşılık gelen ve internette kullanılmak üzere geliştirilmiş bir parasal değer olarak açıklanabilecek elektronik para, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’da “elektronik para ihraç eden kuruluş tarafından kabul edilen fon karşılığı ihraç edilen, elektronik olarak saklanan, bu Kanunda tanımlanan ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan ve elektronik para ihraç eden kuruluş dışındaki gerçek ve tüzel kişiler tarafından da ödeme aracı olarak kabul edilen parasal değer” olarak tanımlanmaktadır. Elektronik para, internet üzerinden para transferini mümkün kılan her türlü ödeme sistemini ifade etmektedir.

Elektronik para kullanmak için öncelikle elektronik para satın alınmalıdır. Bunun için mevcut bankalara veya elektronik para hizmeti sunan bir kuruluşa kredi kartı ile havale, EFT yoluyla veya nakit olarak para yüklemesi yapmak gerekecektir. Bu işlem ile kişinin yüklediği meblağ değerinde elektronik para kişi için açılacak elektronik para hesabına yüklenmiş olacak ve böylece kişi internet ortamında yapacağı alışverişte, şayet kullandığı elektronik ticaret sitesi elektronik para kullanımına izin veriyorsa, vereceği bir siparişi hesabındaki elektronik para ile ödeyebilecektir.

27.06.2013 tarihinde 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun yayınlanmıştır. Kanun’un yayınlanmasından itibaren elektronik para, Türk mevzuatında kabul edilen ve uygulanan bir ödeme aracı haline gelmiştir.

Bitcoin ve Diğer Coinler

Kanun Bitcoin’ ve diğer tüm coinleri elektronik para olarak kabul etmemektedir. Bunun sebebi Bitcoin ve benzerlerinin hiçbir kuruluş tarafından ihraç edilmeyen, devlete veya herhangi bir resmi otoriteye bağlı olmayan, karşılığı için teminat gösterilmeyen ve kullanıcılarının anonim olduğu sanal bir ödeme aracı olmasıdır. Kanun ise elektronik paranın mutlaka takip edilebilir olmasını, ihraç edecek şirketlerin mutlaka gerekli yerlerden lisans almasını, sıkı denetime tabi tutulmasını ve göndericilerin ve alıcıların kayıt altına alınmasını zorunlu kılmıştır. İlgili Kanun, elektronik paranın fon karşılığı ihraç edilmesi yani üretilen veya ihraç edilen elektronik paraların karşılığının teminat altına alınması gerektiğini öngörmektedir. Bu nedenle, Bitcoin ve benzerleri ülkemizde elektronik para tanımına girememekte ve yasal varlık gösterememektedir.

 

 

Önceki Bir Avukat olarak dinleme beceriniz
Sonraki Mesafeli Sözleşmeler & Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Hukuk büronuzda yüksek performans kültürü ve güven oluşturmanın anahtarı eğitici liderlik

Hukuk büronuzda yüksek performans kültürü oluşturmak kurumunuzun sürdürülebilir gelişimi ve karlılığı için kritik öneme sahiptir. Yüksek performans kültürünü inşa ederken bir lider olarak en önemli silahınız güven oluşturmaktır.  Güven neden

Avukatların Kişilik Özellikleri & Başarı

Günümüzde, avukatların kişilik özellikleri üzerine birçok araştırma yapılmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, avukatlar diğer meslek kollarına göre daha temkinli, şüpheci, korumacı, akademik, görev odaklı ve itibarı önde tutan kişiler olarak

İş Stratejisi Planı & Alt Başlıkları Nelerdir?

Hukuk Büronuzun iş stratejisi planını ve plan alt başlıklarını aşağıdaki sorulara cevap vererek oluşturmanızı öneririm. Doğru yönlendirme, büronuzun etkin yönetimini ve gelişimini destekleyecektir. Vizyon: Hukuk Büronuz 5-10 sene içerisinde nerede

Yorum Yap

Henüz yorum yok!

Bu yazıya yorum yazan ilk kişi olabilirsin! - Yorum yap!

Yorum Yap