En İyi İş Hukuku Avukatları & İş Hukuku Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En İyi İş Hukuku Avukatları & İş Hukuku Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İş Hukuku aşağıda belirtilen konularda iş ve işveren ilişkilerinin kurulmasını, yönetilmesini ve sonlandırılması amaçlar:

 1. İş sözleşmeleri,
 2. İşçilik hakları,
 3. İş kazaları,
 4. Kıdem tazminatı,
 5. İhbar tazminatı,
 6. Hizmet tespiti,
 7. İşe başlatmama tazminatı

İş Hukuku alanında tecrübe sahibi avukatlar işçilere veya işverenlere hukuki danışmanlık hizmeti sunarlar. İş sözleşmelerinin hazırlanarak ve imza edilerek tarafların ilerleyen dönemlerde bir itilafa düşmesi riskini en aza indirirler. İş sözleşmesinin devamı süresince hukuka uygun davranmak isteyen işçi ve işverenler atacakları adımların hukuka uygun olup olmadığını ve ne gibi sonuçlarla karşılaşacaklarını uzman bir avukattan öğrenebilirler. Koruyucu avukatlık hizmeti olarak adlandırılan bu hukuki danışmanlık hizmetinin taraflara birçok faydası olacaktır.

İşçi ve İşveren arasında hukuki uyuşmazlık ortaya çıktığında tecrübeli avukatlar devreye girebilir. Arabuluculuk sürecini başlatıp yürütmek, gerekli durumlarda dava açmak ve süreçlerini ilerletmek, bir üst mahkemeye başvurmak, kazanılan hakları icra yoluyla almak gibi adımlar tecrübeli avukatlar aracılığıyla yapılabilir.

İş Hukuku Avukatları aşağıda belirtilen dava türlerini yönetirler:

 1. İş sözleşmesinin haksız feshi nedeniyle açılan davalar
 2. İşçi alacaklarının tespiti ve tahsilatı için açılan davalar (Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ücret alacakları, fazla mesai ücretleri, kullanılmayan izin günleri)
 3. Mobbing iddiasıyla açılan davaları
 4. Sigortası yatırılmayan işçilerin açtığı hizmet tespit davaları
 5. İş kazaları sebebiyle açılan tazminat davaları (İş kazaları nedeniyle ortaya çıkan ölüm ve yaralanmalar için işverenden tazminat isteme hakkı vardır. Özellikle gerekli iş güvenliği eğitimlerinin verilmediği, koruyucu ekipmanların sağlanmadığı, güvenlik önlemlerinin alınmadığı kazalarda işçinin ya da mirasçılarının tazminat hakkı kazanması için dava açılır)

İşçi çalıştıran kurum ve özel kuruluşların bünyelerinde bir avukat çalıştırması ya da sözleşmeli avukatla çalışması da mümkündür. Böylece maaşlı olarak çalışan bir avukat yardımı alınmış olur ve her iş için danışmanlık ve avukatlık hizmeti almaya göre daha düşük maliyetle hukuki yardım sağlanır.

Mevzuata göre belirli özelliklerdeki şirketlerin bünyelerinde bir avukat çalıştırmaları ya da sözleşmeli avukatla çalışmaları zorunludur. Bu zorunluluk sadece İş Hukuku ile ilgili olmamakla birlikte İş Hukukunu da ilgilendirir.

Ülkemizdeki mevzuata göre iş davalarında avukat tutmak şart değildir. Kişiler isterlerse kendi hukuki süreçlerini kendileri yönetebilir. Ancak profesyonel bir yardım hakların elde edilmesi bakımından çok önemlidir. Özellikle iş hukukunun birçok inceliğinin olması nedeniyle iş davalarında avukat yardımı alınması özellikle tavsiye edilir.

 

Önceki Boşanan anne çocuğuna kendi soyadını verebilir mi?
Sonraki Avukatların Kişilik Özellikleri & Başarı

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Performans Gözden Geçirme Hataları

Hukuk Bürolarında, performans gözden geçirme toplantıları sırasında yapılan üç temel hatayı aşağıda bulabilirsiniz: 1.   Çalışan performansının geç değerlendirilmesi, (Belirlenen toplantı tarihine uyulmaması, performansı değerlendirilecek kişide kurumun bu işi çok ciddiye almadığı

Ayıplı Mal Nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanunun 8’inci maddesi satış sözleşmesi ve bu sözleşme kaynaklı ayıp konusunu düzenlemektedir. Buna göre ayıp  sözleşmeye aykırı olarak yapılmış ifa olarak tanımlamaktadır. Ayıplı mal tüketiciye

Evlilik Sözleşmesi Düzenlenmesi

Evlenen çiftlerin haklarının koruması amacıyla oluşturulan evlilik sözleşmeleri boşanma kararının alınması durumunda karşılıklı mağduriyet yaşanmasını engeller. Evlenmeden önce ya da evlilik esnasında yapılan evlilik sözleşmesi, çiftlerin her birinin olası boşanma

Yorum Yap

Henüz yorum yok!

Bu yazıya yorum yazan ilk kişi olabilirsin! - Yorum yap!

Yorum Yap