Mesafeli Satış Sözleşmelerinde Cayma Hakkının Olmadığı Durumlar Nelerdir?

Mesafeli Satış Sözleşmelerinde Cayma Hakkının Olmadığı Durumlar Nelerdir?

Tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:

  1. Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.
  2. Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.
  3. Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.
  4. Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.
  5. Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.
  6. Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.
  7. Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.
  8. Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.
  9. Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmeler.
  10. Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

 

Önceki Evlilik Sözleşmesi Düzenlenmesi
Sonraki İcra & İflas Kanununda Yapılan Değişiklikler

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Ayıplı Mal Nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanunun 8’inci maddesi satış sözleşmesi ve bu sözleşme kaynaklı ayıp konusunu düzenlemektedir. Buna göre ayıp  sözleşmeye aykırı olarak yapılmış ifa olarak tanımlamaktadır. Ayıplı mal tüketiciye

İş Süreçleri Mühendisliği ile Hukuk Büronuzda Verim Artışı Nasıl Sağlarsınız?

İçindekiler İş süreci nedir? Standart bir iş sürecinin aşamaları İş süreci mühendisliği hukuk büroları için neden önemlidir? Verimsizlik yaratan iş süreçlerinde karşılaşılan hastalık belirtileri Süreç mühendisliği hukuk büronuzda neleri iyileştirir?

Reddi Miras Hali

Miras bırakan kişinin ölümünün ardından yasal mirasçılarına tüm alacakları ve borçlar bırakılır. Böyle zamanlarda mirasçı veya mirasçılar dilerse reddi miras yaparak tüm bu yasal haklarından vazgeçebilir. Kanunlarla mirasçıların kim olduğu

Yorum Yap

Henüz yorum yok!

Bu yazıya yorum yazan ilk kişi olabilirsin! - Yorum yap!

Yorum Yap