Nafaka Ödenmediğinde Yapılacaklar Nelerdir?

Nafaka Ödenmediğinde Yapılacaklar Nelerdir?

Nafaka ödenmediğinde öncelikle icra takibi yaparak borcun ödenmesi talep edilmelidir. İcra Dairesi aracılığı ile borçluya borcunu ödemesi için ödeme emri gönderilir. Borçlu bu tebliği aldıktan sonra belirtilen sürede nafaka borcunu ödemezse mal varlığına haciz uygulatılır. Bankadaki paraya, ev ve arabaya, emekli maaşına haciz yapmak mümkündür. Borçlunun üzerinde malvarlığı bulunmaması durumunda, tazyik amaçlı hapis cezası için ceza mahkemesine başvurup ceza davası açılabilir.

Dava sonucunda nafakayı ödemediği tespit edilen borçlu üç ay tazyik hapis cezası alır. Bu cezadan kurtulmanın tek yolu ise nafakayı ödemektir. Nafaka ödenmediğinde icra yoluyla borcu tahsil etmeyi denemelisiniz. İcra yolu ile borç tahsil edilemiyorsa borçlunun hapis cezası almasını sağlayabilirsiniz.

Nafaka birinci derecede alacak statüsündedir. Bu nedenle de borç tahsili konusunda ciddi cezai yaptırımlar vardır. Nafaka ödenmediğinde beklemeden hemen şikâyette bulunmak gerekir.

Önceki Binek Araç Kiralamada Gider Sınırlaması
Sonraki Evlilik Sözleşmesi Düzenlenmesi

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

İş Süreçleri Mühendisliği ile Hukuk Büronuzda Verim Artışı Nasıl Sağlarsınız?

İçindekiler İş süreci nedir? Standart bir iş sürecinin aşamaları İş süreci mühendisliği hukuk büroları için neden önemlidir? Verimsizlik yaratan iş süreçlerinde karşılaşılan hastalık belirtileri Süreç mühendisliği hukuk büronuzda neleri iyileştirir?

İyi Hal İndirimi Nasıl Uygulanır?

Yargılama esnasında belirli şartların karşılanması sonucu kişiye iyi hal indiriminden yararlanma imkânı sunulur. Bu şekilde, ceza indirimi uygulanacak kişi daha hafif bir cezaya çarptırılabilir. Peki, yargılama sürecinde iyi hal indiriminden

Vergi Usül Kanunu Değişiklik

VERGİ USUL KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN Kanun No. 7338 Kabul Tarihi: 14/10/2021 MADDE 1 – 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununa mükerrer 20. maddesinden

Yorum Yap

Henüz yorum yok!

Bu yazıya yorum yazan ilk kişi olabilirsin! - Yorum yap!

Yorum Yap