Performans Gözden Geçirme Hataları

Performans Gözden Geçirme Hataları

Hukuk Bürolarında, performans gözden geçirme toplantıları sırasında yapılan üç temel hatayı aşağıda bulabilirsiniz:

1.   Çalışan performansının geç değerlendirilmesi, (Belirlenen toplantı tarihine uyulmaması, performansı değerlendirilecek kişide kurumun bu işi çok ciddiye almadığı düşüncesini oluşturur).
2.   Çalışanların performans değerlendirmesinde aşırıya kaçılması, (İyi işler çıkaran çalışanın iş sonuçlarının küçümsenmesi ve nasihatler verilmesi).
3.   Sonuçlar yerine çalışanın niyetine odaklanılması.
#hukukburosuyonetimi #hukukbürosu #avukat

Tarkan Karabel

Hukuk Büroları Gelişim Uzmanı

Önceki Unutulma Hakkının Arama Motorları Özelinde Değerlendirilmesi
Sonraki Hukuk Bürosu İş Geliştirme

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Ayıplı Mal Nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanunun 8’inci maddesi satış sözleşmesi ve bu sözleşme kaynaklı ayıp konusunu düzenlemektedir. Buna göre ayıp  sözleşmeye aykırı olarak yapılmış ifa olarak tanımlamaktadır. Ayıplı mal tüketiciye

İş Ortaklığının Barometre Soruları

Bir iş ortaklığını sonlandırıp sonlandırmama konusunda şüpheleriniz varsa aşağıdaki soruları öncelikle kendinize sormanızı öneririm: İçinde bulunduğum bu iş birlikteliğinden şu ana kadar edindiğim tecrübe ve performans benim için yeterli midir?

Yeni Tıbbi Cihaz Yönetmeliği Hakkında

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği (“Yönetmelik”) 2 Haziran 2021 tarihli ve 31499 sayıli Resmi Gazetede yayımlandı. Avrupa Birliği (AB) mevzuatı ile tam uyumlu olan Yönetmelik, tıbbi cihazların kalitesini artırarak tıbbi cihaz kullanıcıları

Yorum Yap

Henüz yorum yok!

Bu yazıya yorum yazan ilk kişi olabilirsin! - Yorum yap!

Yorum Yap